All Together Now 2019 will descend upon Curraghmore Estate in County Waterford this weekend, August 2nd-4th, with live sets from the likes of the National, Patti Smith, Hot Chip, Father John Misty, The Good, The Bad & The Queen, Jon Hopkins, Ólafur Arnalds, Fontaines D.C. and many, many more. The Now By RTÉ tent, located in the Curious Minds area, will celebrate Irish culture and creativity.

The stage times for the weekend are as follows:

Main Stage

FRIDAY

7.15pm – Trinity Orchestra Funk It Up

9.30pm – Fontaines D.C.

11.30pm – Special Guest

SATURDAY

3.00pm – RTÉ Concert Orchestra performing Leonard Cohen

6.00pm – José González

7.45pm – Father John Misty

9.30pm – Patti Smith

11.45pm – Hot Chip

SUNDAY

1.30pm – Soak

3.15pm – Saint Sister

5.00pm – The Wailers

9.00pm – John Grant

11.00pm – The National

Now By RTÉ 

SATURDAY:

12:30 – 13:15 Mod Set with Jacqui Carroll

13:30 – 14:10 Cohen Heads – Joe Duffy & writer John Mac Kenna on Leonard Cohen

14:15 – 14:45 Beo ar Éigean (bilingual podcast) The V Word 

16:15 – 17:15 Chris Watson, wildlife sound artist 

RTÉ Radio 1 Documentary on One Audio Cinema 

17:30 – 18:15: Documentary On One: Sin-é: Jeff Buckley's Irish Odyssey

18:20 – 19:00: Documentary On One: The Summer of Astral Weeks

19:05-  19:45: Documentary On One: From A Jack To A King

19:50 – 20:30: Documentary On One: Don't Go Far

SUNDAY

13:30 –   13:45 Lux Alma 

13:50 – 14:00 Natalya O'Flaherty

14:30 – 15:30 RTÉ Arena live with Moe Dunford (Rosie), Nicola Coughlan (Derry Girls), Chris Walley & Alex Murphy (The Young Offenders) and Jordanne Jones (Metal Heart).  

15:35 – 15:40 Sasha Terfous 

15:45 – 16:30 Simply Folk live with Mick Flannery, Niamh Farrell, Steo Wall & Dónal Clancy

16:45 – 17:15 Colm Mac Con Iomaire 

17:30 – 18:15 Mystery Train - John Kelly and Bryce Dessner, with Junior Brother

18:30– 19:00 Mná na bPíobaí Uileann, led by Louise Mulcahy 

19:15 – 19:45 Headfoot with Colm Ó Cíosóig (My Bloody Valentine)

Something Kind Of Wonderful

FRIDAY

5.00pm – Kean Kavanagh

6.30pm – Bitch Falcon

8.00pm – Kamaal Williams

10.00pm – Neneh Cherry

11.45pm – King Kong Company

1.45am – R.Kitt (live)

SATURDAY

1.30pm – Fat Pablo

3.00pm – Pillow Queens

4.30pm – Kojaque & the Soft Boy Band

6.00pm – Lisa Hannigan & Stargaze

7.30pm – Gus Dapperton

9.00pm – Loyle Carner

10.45pm – Kiasmos

12.15am – Jon Hopkins

1.40am – Leftfield

SUNDAY

3.00pm – A Lazarus Soul

4.00pm – Tunng

5.30pm – Anna Calvi

7.30pm – Ólafur Arnalds

9.40pm – The Good, The Bad & The Queen

11.45pm – George Fitzgerald

1.45am – London Astrobeat Orchestra

Road To Nowhere

FRIDAY

6.00pm – Odd Morris

7.30pm – Kitt Philippa

9.00pm – Ships

SATURDAY

2.00pm – Junior Brother

3.30pm – Bedouine

5.00pm – Angie McMahon

6.30pm – Just Mustard

8.00pm – Pursued By Dogs

9.30pm – Special Guest

SUNDAY

2.00pm – Great Dad

3.30pm – Rimon

5.00pm – the Claque

6.30pm – black midi

8.00pm – The Murder Capital

9.30pm – Tourist

Belonging Bandstand

FRIDAY

7.30pm – Backroad Smokers Club

9.00pm – London Astrobeat Orchestra

10.45pm – Papa Rua

12.15am – Neneh Cherry DJ set

1.30am – Stevie G

SATURDAY

11.00am – Brunch With Reggae Yoga

1.00pm – Glasshouse performing Holocene

3.00pm – Booka Brass

4.30pm – New York Brass Band

6.15pm – Sing Along Social

7.45pm – Maroon Town

9.30pm – Galway Street Club

11.15pm – King Lagoon's Flying Swordfish Dance Band

1.00am – Prymary Colours

2.10am – Kelly-Anne Byrne Prince Tribute

SUNDAY

12.00pm – Brunch with Blindboy

2.00pm – Swingrowers

3.30pm – West Cork Ukulele Orchestra

4.45pm – London Astrobeat Orchestra

8.00pm – Fullee Love

9.30pm – Booka Brass

11.15pm – Maroon Town

1.00am – Daithí

2.10am – Lost & Sound

Over The Ha Ha

FRIDAY

7.00pm – Alfi

8.30pm – Eve Clague Band

9.30pm – Basciville

10.45pm – Beoga

12.00am – Paddy Hanna

1.15am – Joshua Burnside

SATURDAY

8.00pm – Bingo Loco

9.20pm – Úna Keane

10.30pm – Rob De Boer

11.15pm – A. Smyth

12.15am – Mick Flannery

1.30am – David Keenan

SUNDAY

7.50PM – Bingo Loco Rave Round

9.10pm – I Have A Tribe

10.30pm – Garr Cleary

11.15pm – Corner Boy

12.15am – Sion Hill

1.30am – John Francis Flynn

Global Roots

FRIDAY

7.30pm – Bellyman

9.00pm – Flipside Selekta

11.00pm – Cian Finn

1.30am – Donal Dineen

SATURDAY

1.00pm – National Concert Hall

2.30pm – Fehdah

4.00pm – The Curly Organ

5.00pm – John Conneely

6.15pm – Niwel Tsumbu

7.45pm – Shookrah

9.15pm – The Light Runners

10.45pm – Ajo Arkestra

12.00am – Cian Ó Cíobháin

1.30am – DJ Eggs Legs

SUNDAY

3.00pm – Revelation Sound

5.15pm – Aindrias de Staic

6.30pm – Omni-T

8.00pm – Farah Elle

8.40pm – Go Dance

9.00pm – Yankari

10.45pm – DJ Kixx

Find out more about this year's All Together Now programme here.