The biggest night in US TV returned to downtown Los Angeles for a glitzy, in-person event, 12 months after last year's pandemic-hit, remote ceremony - check out the full list of winners.

The streaming services won major awards at the biggest night in US TV, with Netflix's The Crown and Apple TV+ comedy Ted Lasso recognised.

The Crown marked Netflix’s first outstanding drama series win while the streaming giant also won in the limited series category with The Queen's Gambit.

73rd Annual Primetime Emmy Awards Winners:

Outstanding drama series
The Boys
Bridgerton
The Crown
- WINNER
The Handmaid's Tale
Lovecraft Country
The Mandalorian
Pose
This Is Us

Outstanding comedy series
Black-ish
Cobra Kai
Emily in Paris
The Flight Attendant
Hacks
The Kominsky Method
PEN15
Ted Lasso
- WINNER

Outstanding limited series or anthology
I May Destroy You
Mare Of Easttown
The Queen's Gambit
- WINNER
The Underground Railroad
WandaVision

Outstanding television movie
Dolly Parton's Christmas On The Square - WINNER
Oslo
Robin Roberts Presents: Mahalia
Sylvie's Love
Uncle Frank

Outstanding lead actress in a drama series
Uzo Aduba (In Treatment)
Olivia Colman (The Crown) - WINNER
Emma Corrin (The Crown)
Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale)
MJ Rodriguez (Pose)
Jurnee Smollett (Lovecraft Country)

Josh O'Connor

Outstanding lead actor in a drama series
Sterling K Brown (This Is Us)
Jonathan Majors (Lovecraft Country)
Josh O'Connor (The Crown) - WINNER
Rege-Jean Page (Bridgerton)
Billy Porter (Pose)
Matthew Rhys (Perry Mason)

Jean Smart

Outstanding lead actress in a comedy series
Aidy Bryant (Shrill)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Allison Janney (Mom)
Tracee Ellis Ross (Black-ish)
Jean Smart (Hacks) - WINNER

Jason Sudeikis

Outstanding lead actor in a comedy series
Anthony Anderson (Black-ish)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
William H Macy (Shameless)
Jason Sudeikis (Ted Lasso) - WINNER
Kenan Thompson (Kenan)

Kate Winslet

Outstanding lead actress in a limited or anthology series or movie
Michaela Coel (I May Destroy You)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)
Elizabeth Olsen (WandaVision)
Anya Taylor-Joy (The Queen's Gambit)
Kate Winslet (Mare Of Easttown) - WINNER

Ewan McGregor

Outstanding lead actor in a limited or anthology series or movie
Paul Bettany (WandaVision)
Hugh Grant (The Undoing)
Ewan McGregor (Halston) - WINNER
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom Jr (Hamilton)

Gillian Anderson

Outstanding supporting actress in a drama series
Gillian Anderson (The Crown) - WINNER
Helena Bonham Carter (The Crown)
Madeline Brewer (The Handmaid's Tale)
Ann Dowd (The Handmaid's Tale)
Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)
Emerald Fennell (The Crown)
Yvonne Strahovski (The Handmaid's Tale)
Samira Wiley (The Handmaid's Tale)

Outstanding supporting actor in a drama series
Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
O-T Fagbenle (The Handmaid's Tale)
John Lithgow (Perry Mason)
Tobias Menzies (The Crown) - WINNER
Max Minghella (The Handmaid's Tale)
Chris Sullivan (This Is Us)
Bradley Whitford (The Handmaid's Tale)
Michael K Williams (Lovecraft Country)

Hannah Waddingham

Outstanding supporting actress in a comedy series
Aidy Bryant (Saturday Night Live)
Hannah Einbinder (Hacks)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Rosie Perez (The Flight Attendant)
Cecily Strong (Saturday Night Live)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso) - WINNER

Brett Goldstein

Outstanding supporting actor in a comedy series
Carl Clemons-Hopkins (Hacks)
Brett Goldstein (Ted Lasso) - WINNER
Brendan Hunt (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Paul Reiser (The Kominsky Method)
Jeremy Swift (Ted Lasso)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
Bowen Yang (Saturday Night Live)

Julianne Nicholson

Outstanding supporting actress in a limited anthology series or movie
Renee Elise Goldsberry (Hamilton)
Kathryn Hahn (WandaVision)
Moses Ingram (The Queen's Gambit)
Julianne Nicholson (Mare Of Easttown) - WINNER
Jean Smart (Mare Of Easttown)
Phillipa Soo (Hamilton)

Evan Peters

Outstanding supporting actor in a limited anthology series or movie
Thomas Brodie-Sangster (The Queen's Gambit)
Daveed Diggs (Hamilton)
Paapa Essiedu (I May Destroy You)
Jonathan Groff (Hamilton)
Evan Peters (Mare Of Easttown) - WINNER
Anthony Ramos (Hamilton)

Outstanding guest actress in a drama series
Alexis Bledel (The Handmaid's Tale)
Claire Foy (The Crown) - WINNER
Mckenna Grace (The Handmaid's Tale)
Sophie Okonedo (Ratched)
Phylicia Rashad (This Is Us)

Courtney B Vance

Outstanding guest actor in a drama series
Don Cheadle (The Falcon and the Winter Soldier)
Charles Dance (The Crown)
Timothy Olyphant (The Mandalorian)
Courtney B Vance (Lovecraft Country) - WINNER
Carl Weathers (The Mandalorian)

Outstanding guest actress in a comedy series
Jane Adams (Hacks)
Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)
Bernadette Peters (Zoey's Extraordinary Playlist)
Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)
Maya Rudolph (Saturday Night Live) - WINNER
Kristen Wiig (Saturday Night Live)

Outstanding guest actor in a comedy series
Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Dave Chappelle (Saturday Night Live) - WINNER
Morgan Freeman (The Kominsky Method)
Daniel Kaluuya (Saturday Night Live)
Daniel Levy (Saturday Night Live)

John Oliver

Outstanding variety talk series
Conan
The Daily Show With Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight With John Oliver
- WINNER
The Late Show With Stephen Colbert

Outstanding variety sketch series
A Black Lady Sketch Show
Saturday Night Live
- WINNER

Outstanding variety special (live)
Bo Burnham: Inside
David Byrne's American Utopia
8:46 – Dave Chappelle
Friends: The Reunion

Hamilton
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

Stephen Colbert's Election Night 2020: Democracy's Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 - WINNER

Michelle Visage, RuPaul, Gottmik, and Symone

Outstanding competition programme
The Amazing Race
Nailed It!
RuPaul's Drag Race
- WINNER
Top Chef
The Voice

Outstanding host for a reality or competition programme
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness (Queer Eye)
Nicole Byer (Nailed It!)
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O'Leary (Shark Tank)
Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Gail Simmons (Top Chef)
RuPaul (RuPaul's Drag Race) - WINNER