RTÉ lyric fm are presenting a one-hour radio special from this year's Irish Times Theatre Awards, to be broadcast this Sunday evening.

Highlights of the awards, including music from the Best Soundscape nominees. will be broadcast on Sound Out, presented by Ian McGlynn at 9pm on Sunday February 25th. Movies & Musicals host Aedín Gormley will join Ian to report directly from the ceremony where she'll be talking to judges, nominees and theatre makers.

The Irish Times Irish Theatre Awards annually celebrate the best performances and productions in Irish theatre; this year, acclaimed shows receiving multiple nominations at this year's awards include the Lyric Theatre's production of John Logan's Tony winning play Red, Bush Moukarzel and Ben Kidd's Hamnet, director Conall Morrison's adaptation of Woyzeck in Winter, and a pair of works from the prolific Enda Walsh, site-specific theatre piece The Same and modern opera The Second Violinist.

11-year old Olly West is nominated in the Best Actor category

The Abbey, under new artistic directors Neil Murray and Graham McLaren, feature prominently across the nominations, with the National Theatre receiving additional recognition in the Judge’s Special Award category for their popular Free First Previews initiative, which offers audiences free tickets to preview performances. Two new awards categories are added to the mix for 2017, recognizing the Best Ensemble and Best Movement Direction. 

Eleanor Methven will receive the Special Tribute Award

In the acting categories, noteworthy inclusions include 11-year old Olly West, nominated for his remarkable performance in the Dead Centre/Abbey co-production Hamnet, facing off against the venerable Patrick O'Kane, who finds himself nominated for a pair of roles in the Best Actor category (for Red and Woyzeck in Winter), as does Best Supporting Actor nominee Marty Rae (for The Great Gatsby and King of the Castle). Elsewhere, Corkonian sibling duo Eileen Walsh and her sister Catherine are both nominated in the Best Actress category for their performances in Corcadorca's The Same, while Belfast-born theatre veteran Eleanor Methven, who co-formed Charabanc Theatre in 1983 to further the role, onstage and off, played by women in Irish theatre, will receive a well-deserved Special Tribute Award. 

Sound Out: Irish Times Theatre Awards Special, RTÉ lyric fm, Sunday February 25 at 9pm


2017 IRISH TIMES THEATRE AWARDS - THE NOMINATIONS

Best Production 

Red 

A Prime Cut and Lyric Theatre co-production of John Logan’s play. 

Far Away 

A Corcadorca production of Caryl Churchill’s play. 

Hamnet 

A Dead Centre and Abbey Theatre co-production of Bush Moukarzel, Ben Kidd and Willian Shakespeare’s play. 

Woyzeck in Winter 

A Landmark Productions and Galway International Arts Festival co-production based on Georg Büchner’s Woyzech and Franz schubert’s Winterreisse, conceived by Conall Morrison. 

Best Opera 

The Second Violinist

A Landmark Productions and Wide Open Opera co-production; composed by Donnacha Dennehy; libretto by Enda Walsh. 

Aaron Monaghan in The Second Violinist

Acis and Galatea 

An Opera Theatre Company production of Handel’s work. 

Front of House 

A Ulysses Opera Theatre and Cork Opera House co-production; composed by Tom Lane; libretto by Lily Ackerman. 

Dubliners 

A Wexford Opera Festival and Opera Theatre Company co-production; composed by Andrew Synnott; libretto by Arthur Riordan, adapted from James Joyce’s Dubliners. 

Best New Play 

The Same

By Enda Walsh, produced by Corcadorca. 

Hamnet

By Bush Moukarzel and Ben Kidd, produced by Dead Centre and the Abbey Theatre.

Charlie is a Clepto 

By Clare Monnelly, produced by Axis: Ballymun.

Class 

By Iseult Golden and David Horan, produced by Iseult Golden and David Horan. 

Best Director 

Emma Jordan

For Prime-Cut and Lyric Theatre’s co-production of Red, by John Logan. 

Bush Moukarzel and Ben Kidd

For Dead Centre and Abbey Theatre’s co-production of Hamnet, by Bush Moukarzel and Ben Kidd.

Garry Hynes

For Druid Theatre’s production of King of the Castle, by Eugene McCabe. 

Enda Walsh

For Landmark Productions and Wide Open Opera’s co-production of The Second Violinist, by Enda Walsh and Donnacha Dennehy. 

Best Ensemble

Siobhan Cullen, Kate Stanley Brennan and Amy McElhatton

In Druid’s production of Crestfall, by Mark O’Rowe. 

Louis Lovett, Karen Egan, Gus McDonagh, Paul Reid, Colin Campbell, Catriona Ennis and Frank Blake

In the Abbey Theatre’s presentation of Corn Exchange’s production of Dublin by Lamplight, by Michael West in collaboration with the company. 

The cast of Dublin By Lamplight

Bryan Burroughs, Faoileann Cunningham, Catriona Ennis, Donal Gallery, Raymond Keane, Janet Moran, Garrett Lombard and David Pearse 

In the Abbey Theatre’s production of Ulysses, adapted by Dermot Bolger. 

Gemma Kane, Honi Cooke, Ethan Dillon, Gordon Quigley, Meg Healy, Michael-David McKernan and Toni O’Rourke 

In Reality:Check Productions staging of Disco Pigs & Sucking Dublin, by Enda Walsh. 

Best Actress 

Catherine Walsh

For her role as Lisa in Corcadorca’s production of The Same, by Enda Walsh. 

Eileen Walsh

For her role as Lisa in Corcadorca’s production of The Same, by Enda Walsh. 

Katie Honan

For her role as Eli in Let the Right One In, adapted by Jack Thorne, in a production by The National Theatre of Scotland by arrangement with Marla Rubin Productions Ltd and Bill Kenwright, in association with the Abbey Theatre. 

Katie Honan in Let The Right One In

Clare Monnelly

For her role as Charlie in Axis:Ballymun’s production of Charlie is a Clepto, by Clare Monnelly. 

Best Actor 

Ollie West

For his role as Hamnet in Dead Centre and Abbey Theatre’s co-production of Hamnet, by Bush Mourarzel and Ben Kidd. 

Shane O'Regan

For his role as Tommo in Pemberley Productions and Verdant Productions co-production of Private Peaceful, adapted by Simon Reade from Michael Morpurgo’s novel. 

Patrick O’Kane

For his role as Rothko in Prime Cut and Lyric Theatre’s co-production of Red, by John Logan; and his role as Woyzeck in Landmark Productions and Galway International Arts Fesitval’s co-production of Woyzeck in Winter

Patrick O'Kane and Camille O'Sullivan in Woyzeck in Winter. 

Aaron Monaghan

For his role as Martin in Landmark Productions and Wide Open Opera’s co-production of The Second Violinist by Donnacha Dennehy and Enda Walsh.

Best Supporting Actress 

Rosaleen Linehan

For her role as Hurdy Gurdy Man in Landmark Productions and Wide Open Opera’s co-production of Woyzeck in Winter; and for her role as Mags in the Gate Theatre production of The Red Shoes, in a new version by Nancy Harris. 

Marion O’Dwyer 

For her role as Mrs Nugent in the Gate Theatre production of The Red Shoes, in a new version by Nancy Harris.

Clare Dunne 

For her role as Sylvia in the Gate Theatre production of Tribes, by Nina Raine. 

Caitriona Ennis

For several roles in the Abbey Theatre production of Ulysses, adapted by Dermot Bolger; and for her role as Maggie in Corn Exchange’s production of Dublin by Lamplight

Best Supporting Actor 

Thomas Finnegan

For his role as Ken in Prime Cut Productions and the Lyric Theatre’s co-production of Red, by John Logan. 

Marty Rea

For his role as Nick Carraway in the Gate Theatre production of The Great Gatsby; and for his role as Jemmy Maguire in Druid Theatre Company’s production of King of the Castle, by Eugene McCabe. 

Mark Huberman

For his role as Tom Buchanan in the Gate Theatre’s production of The Great Gatsby, adapted by Alexander Wright. 

Robbie O’Connor

For his role as Christy in Anu Productions’s staging of Hentown.

Best Set Design 

Ciaran Bagnall 

For Prime Cut Productions and the Lyric Theatre’s co-production of Red, by John Logan, and the Gate Theatre production of The Great Gatsby

Paul O’Mahony

For Opera Theatre Company’s production Acis and Galatea, and for the Everyman Theatre production of Futureproof, by Lynda Radley. 

Jamie Vartan

For Landmark Productions and Galway International Arts Festival’s co-production of Woyzeck in Winter; and for Landmark Productions and Wide Open Opera’s co-production of The Second Violinist.

Andrew Clancy and José Miguel Jimanez

For Dead Centre and Abbey Theatre’s co-production of Hamnet, by Bush Moukarzel and Ben Kidd. 

Best Lighting Design 

Ben Ormerod

For Landmark Productions and Galway International Arts Festival’s co-production of Woyzeck in Winter

Ciaran Bagnall

For Prime Cut Productions and the Lyric Theatre’s co-production of Red, by John Logan, and the Gate Theatre production of The Great Gatsby

Aedín Cosgrove and Paul Keogan 

For Corcadorca’s production of Far Away, by Caryl Churchill. 

Matt Frey 

For Corn Exchange’s production of Dublin by Lamplight, by Michael West, in association with the company. 

Best Costume Design 

Joan O’Clery

For Landmark Productions and Galway International Arts Festival’s co-production of Woyzeck in Winter

Peter O’Brien

For the Gate Theatre production of The Great Gatsby

Annemarie Woods

For Northern Ireland Opera’s production of Radamisto, by Handel. 

Hannah Clark

For Northern Ireland Opera’s production of Così Fan Tutte, by Mozart.

Best Soundscape 

Mel Mercier

For Corcadorca’s production of Far Away, by Caryl Churchill. 

Alan Darcy

For the Abbey Theatre’s production of Two Pints, by Roddy Doyle. 

Tom Lane

For Bram Stoker Festival’s production of Whitby, by Joan Sheehy and Colin Dunne.

Ben Delaney

For the Abbey Theatre’s production of Jimmy’s Hall.

Best Movement Direction 

Dylan Quinn

For Prime Cut Productions and Lyric Theatre co-production of Red, by John Logan. 

Laura Murphy

For Bram Stoker Festival’s production of Whitby, by Joan Sheehy and Colin Dunne.

Vicky Manderson

For the Abbey Theatre’s production of Jimmy’s Hall.

Steven Hoggett and Eddie Kay

The National Theatre of Scotland’s production of Let the Right One In, by arrangement with Marla Rubin Productions Ltd and Bill Kenwright, in association with the Abbey Theatre. 

Judge’s Special Award 

Rough Magic 

For the SEEDS programme and its contribution to wide-ranging professional development in the theatre sector for the last 15 years. 

The Abbey Theatre 

For Free First Previews, an innovative measure which offers a broader audience increased access to the National Theatre. 

Corcadorca 

For its commitment to bringing theatre and audiences to unusual locations, the latest of which are old Cork Prison for The Same and Spike Island for Far Away

Bewley’s Café Theatre 

For providing space and support for lunchtime theatre in the heart of Dublin city since 1999. 

Special Tribute Award 

Eleanor Methven 

For challenging inequalities in Irish theatre, creating opportunities for positive change and, as a performer, always seeking richer ways to tell a story.