Shortlist 2017

Francis MacManus Short Story Competition 2017: broadcast dates

The broadcast run will open with the first prize winning story, followed on the following two nights by the second and third prize winning stories:

Monday 2 October: First prize: The Flare Carves Itself Through The Dark by Colin Walsh, read by Gary Murphy
Tuesday 3 October: Second prize: Stones That Might Be Diamonds by Barbara Leahy, read by Kathy Rose O’Brien
Wednesday 4 October: Third prize: Flashing Lights by Felipe Deakin, read by Kathy Rose O’Brien Thursday 5 October: Apparition Hill by Alan Weadick, read by Ger Ryan
Friday 6 October: Cactus Blossom by Lorcan Byrne and read by Ingrid Craigie 

Monday 9 October: That August by Bríd Connolly, read by Ger Ryan
Tuesday 10 October: Because We Are Not Butterflies by Bernadette Cotter, read by Ingrid Craigie
Wednesday 11 October: Uncontactable by Paddy Doherty, read by Cathy Belton
Thursday 12 October: Tattoo by Doreen Duffy, read by Megan Riordan
Friday 13 October: At Piazza Navona by Fiona Gartland, read by Kathy Rose O’Brien

Monday 16 October: A Bird Called Bono by Anne McDonald, read by Denis Conway 

Tuesday 17 October: The Red Coat With The Black Astrakhan Collar by Margaret Lynch, read by Cathy Belton

Wednesday 18 October: Fragments by Shane O’Neill, read by Andrew Bennett
Thursday 19 October: Ash by Mairi McCurdy, read by Ali White
Friday 20 October: Coming Down Hard by Thomas Kiernan, read by Emmet Kirwan

Monday 23 October: Cut The Grape by Mark McGlynn, read by Peter Hanly 
Tuesday 24 October: Visitors, by Helen McGoldrick, read by Fionnuala Murphy
Wednesday 25 October: Remnants, by Eamon McGuinness, read by Denis Conway
Thursday 26 October: Dream, by Paddy Murray, read by Peter Hanly
Friday 27 October: Time For You And Time For Me by Celine Naughton, read by Ali White

Monday 30 October: Waiting for the 8:07 East by Paul James O’Donnell, read by Andrew Bennett
Tuesday 31 October November: The Half-Light by Angela Lyons, read by Emmet Kirwan 
Wednesday 1 November New Beginning, by Arthur Sheridan, read by Janet Moran
Thursday 2 November: Danny, by Joseph Sweeney, read by Gary Murphy
Friday 3 November: The Swimmer by Dolores Walshe, read by Peter Hanly
 
Monday 6 November: Red or Black by Kevin Beakey, read by Janet Moran 

Twitter

Facebook

Contact the Show

Schedule

Ways to Listen

Radio
Mobile
Internet
Radio Player
Podcasts
TV