Home News TV Listings Movies Music Video Photos Radio Book Club Life & Style

News

Day 3 of Electric Picnic

1 of 1 2fm's Ruth Scott (L) and Paddy McKenna with Ellie Goulding
2fm's Ruth Scott (L) and Paddy McKenna with Ellie Goulding

Wishing you were at Electric Picnic or just want to see the highlights again? 2fm are all over it – check out their interviews and see who is playing today, along with headliners Arctic Monkeys.

Just as the Picnic is celebrating its tenth birthday, 2fm are celebrating coverage of the festival with over 22 hours of live coverage plus oodles of interviews and behind the scenes videos, check out some of the highlights below.

2fm broadcasting schedule for today, Sunday 1 September:
2-5pm Weekenders with Ruth and Paddy at the Picnic
5-7pm 2fm live @ the Picnic with Dave Fanning
7pm-12midnight 2fm live @ the Picnic with Dan Hegarty and Cormac Battle


Click here to watch all of 2fm's Electric Picnic videos and to watch their live youtube feed

Dan Hegarty brings us Behind the Scenes of 2fm's coverage of Electric Picnic:

Dave Fanning talks to Robert Plant:

Rick O'Shea chats to Jerry Fish who perform True Friends live in Studio:

Cormac Battle chats to Deep Valley:

Jenny Greene talks to Cyril Hahn:

Fatboy Slim: Click here to listen back to the full hour of the DJ's Electric Picnic set
 

ELECTRIC PICNIC 2013: STAGE TIMES

SUNDAY
10.15pm-11.40pm Arctic Monkeys
8.45pm-9.45pm Franz Ferdinand
7.15pm-8.15pm EELS
6.00pm-6.45pm Kodaline
4.30pm-5.15pm Noah & The Whale
2.45pm-3.45pm Black Uhuru
1.00pm-2.00pm Dublin Gospel Choir

LITTLE BIG TENT
SUNDAY

12:15: The Establishment
13:15: Dirty Epics
14:15: Silhouette
15:15: Enemies
16:15: Indians
17:30: Chrome Sparks
18:45: Blondes
20:15: MØ
21:30: Mount Kimble
23:00: Mano Le Tough

ELECTRIC ARENA
SUNDAY

12:30: Nina Nesbitt
13:45: MS MR
15:00: Hermitage Green
16:15: The Strypes
17:30: Johnny Marr
19:00: Warpaint
20:30: David Byrne & St. Vincent
22:30: The Knife

BODY & SOUL MAIN STAGE
SUNDAY

12:00 - 1230: Jennifer Evans
13:00 - 13:30: Tig Linn
14:00 - 14:30: I Have A Tribe
15:15 - 16:00: Tieranniesaur
16:30 - 17:15: Vann Music
17:45 - 18:30: Overhead, The Albatross
19:00 - 19:45: John Smith
20:15 - 21:00: King Kong Company
21:30 - 22:15: Ryan Vail
22:45 - 23:30: Fallulah
00:00 - 01:00: Josef Salvat
01:30 - 02:30: (Very) Special Guest
03:00 - 04:00: Tourist

BODY & SOUL EARTHSHIP STAGE
SUNDAY

01:00 – 04:00: Mother DJs
23:30 – 01:00: Colm K
22:30 – 23:30: Unknown
21:30 – 22:30: Lumigraph
20:00 – 21:30: Unscene Music Showcase
19:00 – 19:30: Tig Linn
18:00 – 18:30: Paddy Hanna
17:00 – 17:30: Sabrina Dinan
16:00 – 16:30: Ana Gog
15:00 – 15:30: Little Rivers
14:00 -14:30: Bunoscionn’s Tradside of the Moon
 

COSBY STAGE
SUNDAY

12:30 - 13:30: Little Bear
13:30 - 14:00: Maud In Cahoots
14:30 - 15:15: Summer Camp
15:30 - 16:30: Terri Hooley (DJ Set)
17:00 - 17:45: Braids
18:15 - 19:00: Chvrches
19:30 - 20:15: Jagwar Ma
20:45 - 21:30: Crystal Fighters
22:00 - 22:45: Polica

RANKIN'S WOOD STAGE
SUNDAY

13:15 - 14:00: Luke Sital-Singh
14:30 - 15:15: Lady Lamb The Beekeeper
15:45 - 16:30: Night Beds
17:00 - 17:30: SOAK
17:45 - 18:30: Funeral Suits
19:00 - 19:45: Dawes
20:15 - 21:00: The 1975
21:30 - 22:30: Mick Flannery

RTÉ is not responsible for content on external websites.

add your own comment
User contributions and/or comments do not, unless specifically stated, represent the views of RTÉ.ie or RTÉ.
Click here for Terms of use