Home News TV Listings Movies Music Video Photos Radio Book Club Life & Style

News

Day 2 of Electric Picnic

1 of 1 Björk will headline Electric Picnic tonight from 9pm on the Main Stage
Björk will headline Electric Picnic tonight from 9pm on the Main Stage

Björk is the headliner at today's Electric Picnic, check out the stage times below and RTÉ's 2fm video highlights, so far.

Fatboy Slim was the headlining act on the opening night of Electric Picnic 2013 and got the 35,000 festival goers warmed up for what is set to be one of the biggest and best musical, and artistic, weekends of the year.

Cat Dowling talks to 2fm's Dan Hegarty:

2fm's Dan goes on a walkabout at Electric Picnic:

ELECTRIC PICNIC 2013: STAGE TIMES

MAIN STAGE
SATURDAY

12.30pm-1.45am Disclosure
10.45pm-12.00am Two Door Cinema Club
9.00pm-10.10pm Björk
7.00pm-8.15pm Robert Plant presents Sensational Space Shifters
5.30pm-6.30pm Ellie Goulding
4.00pm-4.50pm Duckworth Lewis Method
2.30pm-3.30pm Ocean Colour Sscene
1.00pm-1.50pm The Beat

SUNDAY
10.15pm-11.40pm Arctic Monkeys
8.45pm-9.45pm Franz Ferdinand
7.15pm-8.15pm EELS
6.00pm-6.45pm Kodaline
4.30pm-5.15pm Noah & The Whale
2.45pm-3.45pm Black Uhuru
1.00pm-2.00pm Dublin Gospel Choir
 

LITTLE BIG TENT

SATURDAY
12:30: Hozier
13:30: Young Folk
14:30: Daithi
15:30: Valerie June
16:30 New Jackson
17:45: Lulu James
19:00: Space Dimension Controller
20:30: Big Black Delta
21:45: Le Carousel
23:00: Factory Floor
00:30: Forrests
01:30: Hudson Mohawke

SUNDAY
12:15: The Establishment
13:15: Dirty Epics
14:15: Silhouette
15:15: Enemies
16:15: Indians
17:30: Chrome Sparks
18:45: Blondes
20:15: MØ
21:30: Mount Kimble
23:00: Mano Le Tough


ELECTRIC ARENA

SATURDAY
13:30: Raglans
14:45: Sam Smith
16:00: Hurts
17:30: Cyril Hahn
19:00: Little Green Cars
20:15: The Walkmen
21:30: Billy Bragg
23:00: Ryan Sheridan
00:30: Tiga

SUNDAY
12:30: Nina Nesbitt
13:45: MS MR
15:00: Hermitage Green
16:15: The Strypes
17:30: Johnny Marr
19:00: Warpaint
20:30: David Byrne & St. Vincent
22:30: The Knife

BODY & SOUL MAIN STAGE

SATURDAY
12:00 - 1230: Juhn Echo
13:00 - 13:30: Cove
14:00 - 14:30: Ultan Conlan
15:00 - 15:30: Band Of Clouds
16:00 - 16:30: Swords
17:00 - 17:45: Come On Live Long
18:15 - 19:00: Mark Mulcahy
19:30 - 20:00: Ghosts
20:30 - 21:15: The Dead Heavys
21:45 - 22:30: Samaris
23:00 - 23:45: Frida Sundemo
00:15 - 01:15: Matthew E White
01:45 - 02:30: HK119
03:00 - 04:00: Le Galaxie

SUNDAY
12:00 - 1230: Jennifer Evans
13:00 - 13:30: Tig Linn
14:00 - 14:30: I Have A Tribe
15:15 - 16:00: Tieranniesaur
16:30 - 17:15: Vann Music
17:45 - 18:30: Overhead, The Albatross
19:00 - 19:45: John Smith
20:15 - 21:00: King Kong Company
21:30 - 22:15: Ryan Vail
22:45 - 23:30: Fallulah
00:00 - 01:00: Josef Salvat
01:30 - 02:30: (Very) Special Guest
03:00 - 04:00: Tourist

BODY & SOUL EARTHSHIP STAGE

SATURDAY
02.00 – 04.00: John Daly
00:30 – 02:00: Shane Linehan (DJ set)
23.00 – 00.30: Donal Dineen
22:00 – 22.45: Adultrock
21:00 – 21:30: Altered Hours
20:00 – 20:30: SM Corporation
19:00 – 19:30: Choice
18:00 – 18:30: Buffalo Woman
17:00 – 17:30: Myles Manley
16:00 – 16:30: Lisa McLaughlin
15:00 – 15:30: The Dionnes
14:00 – 14:30: Réalta

SUNDAY
01:00 – 04:00: Mother DJs
23:30 – 01:00: Colm K
22:30 – 23:30: Unknown
21:30 – 22:30: Lumigraph
20:00 – 21:30: Unscene Music Showcase
19:00 – 19:30: Tig Linn
18:00 – 18:30: Paddy Hanna
17:00 – 17:30: Sabrina Dinan
16:00 – 16:30: Ana Gog
15:00 – 15:30: Little Rivers
14:00 -14:30: Bunoscionn’s Tradside of the Moon

COSBY STAGE

SATURDAY
12:45 - 12:30: Halves
14:15 - 15.00: NO CEREMONY///
15.45 - 16.30: Deap Vally
17.15 - 18:00: Parquet Courts
18:45 - 19:30: Palma Violets
20:15 - 21:00: Savages
21:30 - 22:30: Young Wonder
23:15 - 00:00: Merchandise

SUNDAY
12:30 - 13:30: Little Bear
13:30 - 14:00: Maud In Cahoots
14:30 - 15:15: Summer Camp
15:30 - 16:30: Terri Hooley (DJ Set)
17:00 - 17:45: Braids
18:15 - 19:00: Chvrches
19:30 - 20:15: Jagwar Ma
20:45 - 21:30: Crystal Fighters
22:00 - 22:45: Polica

RANKIN'S WOOD STAGE

SATURDAY
13:00 - 13:45: Josephine
14:15 - 15:00: John Murry
15:30 - 16:15: Cayucas
16:30 - 17:15: Peace
17:45 - 18:30: Clinic
19:00 - 19:45: Gavin James
20:15 - 21:00: Matthew E. White
21:30 - 22:30: John Grant
23:00 - 00:00: Black Rebel Motorcycle Club

SUNDAY
13:15 - 14:00: Luke Sital-Singh
14:30 - 15:15: Lady Lamb The Beekeeper
15:45 - 16:30: Night Beds
17:00 - 17:30: SOAK
17:45 - 18:30: Funeral Suits
19:00 - 19:45: Dawes
20:15 - 21:00: The 1975
21:30 - 22:30: Mick Flannery

SITE MAP:

RTÉ is not responsible for content on external websites.

Click here for more information on 2fm's coverage of Electric Picnic and watch their live sets and interviews via the live Youtube stream here

add your own comment
User contributions and/or comments do not, unless specifically stated, represent the views of RTÉ.ie or RTÉ.
Click here for Terms of use