The 2013 Airtricity Premier Division fixtures were announced today ahead of the start of the competition on Friday 8 March.

Read the full list:

PREMIER DIVISION FIXTURES 2013

       

SERIES NO. 1

         

Fri. 8 March

Bohemians

v

U.C.D.

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 8 March

Bray Wanderers

v

Shelbourne

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 8 March

Derry City

v

Sligo Rovers

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 8 March

Dundalk

v

Shamrock Rovers

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 8 March

Limerick

v

Cork City

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 8 March

St. Patrick’s Athletic

v

Drogheda United

Richmond Park

7.45 pm

MONDAY, 11th MARCH – EA SPORTS CUP FIRST ROUND

   

SERIES NO. 2

         

Fri. 15 March

Cork City

v

Bohemians

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 15 March

Drogheda United

v

Limerick

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 15 March

U.C.D.

v

Derry City

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 15 March

Shamrock Rovers

v

St. Patrick’s Athletic

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 15 March

Shelbourne

v

Dundalk

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 16 March

Sligo Rovers

v

Bray Wanderers

The Showgrounds

7.45 pm

MONDAY/TUESDAY, 18th/19th MARCH – SERIES NO. 3

   

Tues.

Bohemians

v

Shamrock Rovers

Dalymount Park

7.45 pm

TBC

Bray Wanderers

v

Cork City

Carlisle Grounds

TBC

TBC

Derry City

v

Drogheda United

Brandywell Stadium

TBC

TBC

Dundalk

v

Sligo Rovers

Oriel Park

TBC

TBC

Limerick

v

U.C.D.

Thomond Park

TBC

TBC

St. Patrick’s Athletic

v

Shelbourne

Richmond Park

TBC

SATURDAY/SUNDAY, 23rd/24th MARCH – SERIES NO. 4

   

TBC

Cork City

v

Derry City

Turner’s Cross

TBC

TBC

Drogheda United

v

Bray Wanderers

Hunky Dorys Park

TBC

TBC

St. Patrick’s Athletic

v

Bohemians

Richmond Park

TBC

TBC

Shelbourne

v

Shamrock Rovers

Tolka Park

TBC

TBC

Sligo Rovers

v

Limerick

The Showgrounds

7.45 pm

TBC

U.C.D.

v

Dundalk

The UCD Bowl

TBC

SERIES NO. 5

         

Fri. 29 March

Bohemians

v

Sligo Rovers

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 29 March

Bray Wanderers

v

U.C.D.

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 29 March

Derry City

v

Shelbourne

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 29 March

Dundalk

v

Drogheda United

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 29 March

Shamrock Rovers

v

Cork City

Tallaght Stadium

8.00 pm

Sat. 30 March

Limerick

v

St. Patrick’s Athletic

Thomond Park

TBC

               

WEEKEND ENDING SUNDAY 31st MARCH – FAI FORD CUP FIRST ROUND (Intermediate & Junior Clubs only)

SERIES NO. 6

         

Mon. 1 April

Derry City

v

Bray Wanderers

Brandywell Stadium

TBC

Mon. 1 April

Drogheda United

v

Cork City

Hunky Dorys Park

TBC

Mon. 1 April

St. Patrick’s Athletic

v

Dundalk

Richmond Park

TBC

Mon. 1 April

Shelbourne

v

Bohemians

Tolka Park

TBC

Mon. 1 April

U.C.D.

v

Sligo Rovers

The UCD Bowl

TBC

Tues. 2 April

Limerick

v

Shamrock Rovers

Thomond Park

7.45 pm

SERIES NO. 7

         

Fri. 5 April

Bohemians

v

Derry City

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 5 April

Bray Wanderers

v

St. Patrick’s Athletic

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 5 April

Cork City

v

U.C.D.

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 5 April

Dundalk

v

Limerick

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 5 April

Shamrock Rovers

v

Drogheda United

Tallaght Stadium

8.00 pm

Sat. 6 April

Sligo Rovers

v

Shelbourne

The Showgrounds

7.45 pm

SERIES NO. 8

         

Fri. 12 April

Dundalk

v

Derry City

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 12 April

U.C.D.

v

St. Patrick’s Athletic

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 12 April

Shamrock Rovers

v

Bray Wanderers

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 12 April

Shelbourne

v

Drogheda United

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 13 April

Sligo Rovers

v

Cork City

The Showgrounds

7.45 pm

Tues. 16 April

Limerick

v

Bohemians

Thomond Park

7.45 pm

SERIES NO. 9

         

Fri. 19 April

Bohemians

v

Dundalk

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 19 April

Bray Wanderers

v

Limerick

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 19 April

Cork City

v

Shelbourne

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 19 April

Derry City

v

Shamrock Rovers

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 19 April

Drogheda United

v

U.C.D.

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 19 April

St. Patrick’s Athletic

v

Sligo Rovers

Richmond Park

7.45 pm

SERIES NO. 10

         

Fri. 26 April

Bohemians

v

Bray Wanderers

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 26 April

Dundalk

v

Cork City

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 26 April

Limerick

v

Shelbourne

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 26 April

St. Patrick’s Athletic

v

Derry City

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 26 April

U.C.D.

v

Shamrock Rovers

The UCD Bowl

7.45 pm

Sat. 27 April

Sligo Rovers

v

Drogheda United

The Showgrounds

7.45 pm

SERIES NO. 11

         

Fri. 3 May

Bray Wanderers

v

Dundalk

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 3 May

Cork City

v

St. Patrick’s Athletic

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 3 May

Derry City

v

Limerick

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 3 May

Drogheda United

v

Bohemians

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 3 May

Shamrock Rovers

v

Sligo Rovers

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 3 May

Shelbourne

v

U.C.D.

Tolka Park

8.00 pm

MONDAY/TUESDAY, 6th/7th MAY – SERIES NO. 12

   

TBC

Cork City

v

Limerick

Turner’s Cross

TBC

TBC

Drogheda United

v

St. Patrick’s Athletic

Hunky Dorys Park

TBC

TBC

Shamrock Rovers

v

Dundalk

Tallaght Stadium

TBC

TBC

Shelbourne

v

Bray Wanderers

Tolka Park

TBC

TBC

Sligo Rovers

v

Derry City

The Showgrounds

TBC

TBC

U.C.D.

v

Bohemians

The UCD Bowl

TBC

SERIES NO. 13

         

Fri. 10 May

Bohemians

v

Cork City

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 10 May

Bray Wanderers

v

Sligo Rovers

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 10 May

Derry City

v

U.C.D.

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 10 May

Dundalk

v

Shelbourne

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 10 May

Limerick

v

Drogheda United

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 10 May

St. Patrick’s Athletic

v

Shamrock Rovers

Richmond Park

7.45 pm


SERIES NO. 14

         

Fri. 17 May

Cork City

v

Bray Wanderers

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 17 May

Drogheda United

v

Derry City

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 17 May

U.C.D.

v

Limerick

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 17 May

Shamrock Rovers

v

Bohemians

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 17 May.

Shelbourne

v

St. Patrick’s Athletic

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 18 May

Sligo Rovers

v

Dundalk

The Showgrounds

7.45 pm

               

MONDAY/TUESDAY, 20th/21st MAY – EA SPORTS CUP SECOND ROUND

 

SERIES NO. 15

         

Fri. 24 May

Bohemians

v

St. Patrick’s Athletic

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 24 May

Bray Wanderers

v

Drogheda United

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 24 May

Derry City

v

Cork City

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 24 May

Dundalk

v

U.C.D.

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 24 May

Limerick

v

Sligo Rovers

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 24 May

Shamrock Rovers

v

Shelbourne

Tallaght Stadium

8.00 pm

WEEKEND ENDING SUNDAY 2nd JUNE – FAI FORD CUP SECOND ROUND

SERIES NO. 16

         

Sat. 8 June

Cork City

v

Shamrock Rovers

Turner’s Cross

TBC

Sat. 8 June

Drogheda United

v

Dundalk

Hunky Dorys Park

TBC

Sat. 8 June

St. Patrick’s Athletic

v

Limerick

Richmond Park

TBC

Sat. 8 June

Shelbourne

v

Derry City

Tolka Park

TBC

Sat. 8 June

Sligo Rovers

v

Bohemians

The Showgrounds

TBC

Sat. 8 June

U.C.D.

v

Bray Wanderers

The UCD Bowl

TBC

SERIES NO. 17

         

Fri. 14 June

Bohemians

v

Shelbourne

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 14 June

Bray Wanderers

v

Derry City

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 14 June

Cork City

v

Drogheda United

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 14 June

Dundalk

v

St. Patrick’s Athletic

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 14 June

Shamrock Rovers

v

Limerick

Tallaght Stadium

8.00 pm

Sat. 15 June

Sligo Rovers

v

U.C.D.

The Showgrounds

7.45 pm

MID-SEASON BREAK: MONDAY, 17th JUNE – WEDNESDAY, 26th JUNE (inclusive) – NO FIXTURES

SERIES NO. 18

         

Fri. 28 June

Derry City

v

Bohemians

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 28 June

Drogheda United

v

Shamrock Rovers

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 28 June

Limerick

v

Dundalk

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 28 June

St. Patrick’s Athletic

v

Bray Wanderers

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 28 June

U.C.D.

v

Cork City

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 28 June

Shelbourne

v

Sligo Rovers

Tolka Park

8.00 pm

MONDAY, 1st JULY – EA SPORTS CUP QUARTER-FINALS

   

SERIES NO. 19

         

Fri. 5 July

Bohemians

v

Limerick

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 5 July

Bray Wanderers

v

Shamrock Rovers

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 5 July

Cork City

v

Sligo Rovers

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 5 July

Derry City

v

Dundalk

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 5 July

Drogheda United

v

Shelbourne

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 5 July

St. Patrick’s Athletic

v

U.C.D.

Richmond Park

7.45 pm

SERIES NO. 20

         

Fri. 12 July

Dundalk

v

Bohemians

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 12 July

U.C.D.

v

Drogheda United

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 12 July

Shamrock Rovers

v

Derry City

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 12 July

Shelbourne

v

Cork City

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 13 July

Sligo Rovers

v

St. Patrick’s Athletic

The Showgrounds

7.45 pm

TBC

Limerick

v

Bray Wanderers

Thomond Park

TBC

SERIES NO. 21

         

Fri. 19 July

Bray Wanderers

v

Bohemians

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 19 July

Cork City

v

Dundalk

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 19 July

Derry City

v

St. Patrick’s Athletic

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 19 July

Drogheda United

v

Sligo Rovers

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 19 July

Shamrock Rovers

v

U.C.D.

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 19 July

Shelbourne

v

Limerick

Tolka Park

8.00 pm


SERIES NO. 22

         

Fri. 26 July

Bohemians

v

Drogheda United

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 26 July

Dundalk

v

Bray Wanderers

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 26 July

Limerick

v

Derry City

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 26 July

St. Patrick’s Athletic

v

Cork City

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 26 July

U.C.D.

v

Shelbourne

The UCD Bowl

7.45 pm

Sat. 27 July

Sligo Rovers

v

Shamrock Rovers

The Showgrounds

7.45 pm

SERIES NO. 23

         

Fri. 2 August

Bohemians

v

U.C.D.

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 2 August

Bray Wanderers

v

Shelbourne

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 2 August

Derry City

v

Sligo Rovers

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 2 August

Dundalk

v

Shamrock Rovers

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 2 August

Limerick

v

Cork City

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 2 August

St. Patrick’s Athletic

v

Drogheda United

Richmond Park

7.45 pm

             

MONDAY, 5th AUGUST – EA SPORTS CUP SEMI-FINALS

   

SERIES NO. 24

         

Fri. 9 August

Cork City

v

Bohemians

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 9 August

Drogheda United

v

Limerick

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 9 August

U.C.D.

v

Derry City

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 9 August

Shamrock Rovers

v

St. Patrick’s Athletic

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 9 August

Shelbourne

v

Dundalk

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 10 August

Sligo Rovers

v

Bray Wanderers

The Showgrounds

7.45 pm

SERIES NO. 25

         

Fri. 16 August

Bohemians

v

Shamrock Rovers

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 16 August

Bray Wanderers

v

Cork City

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 16 August

Derry City

v

Drogheda United

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 16 August

Dundalk

v

Sligo Rovers

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 16 August

Limerick

v

U.C.D.

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 16 August

St. Patrick’s Athletic

v

Shelbourne

Richmond Park

7.45 pm

WEEKEND ENDING SUNDAY 25th AUGUST – FAI FORD CUP THIRD ROUND

SERIES NO. 26

         

Fri. 30 August

Cork City

v

Derry City

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 30 August

Drogheda United

v

Bray Wanderers

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 30 August

St. Patrick’s Athletic

v

Bohemians

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 30 August

U.C.D.

v

Dundalk

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 30 August

Shelbourne

v

Shamrock Rovers

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 31 August

Sligo Rovers

v

Limerick

The Showgrounds

7.45 pm

SATURDAY/SUNDAY, 7th/ 8th SEPTEMBER – SERIES NO. 27

   

TBC

Bohemians

v

Sligo Rovers

Dalymount Park

TBC

TBC

Bray Wanderers

v

U.C.D.

Carlisle Grounds

TBC

TBC

Derry City

v

Shelbourne

Brandywell Stadium

TBC

TBC

Dundalk

v

Drogheda United

Oriel Park

TBC

TBC

Limerick

v

St. Patrick’s Athletic

Thomond Park

TBC

TBC

Shamrock Rovers

v

Cork City

Tallaght Stadium

TBC

WEEKEND ENDING SUNDAY 15th SEPTEMBER – FAI FORD CUP QUARTER-FINALS

SERIES NO. 28

         

Fri. 20 September

Derry City

v

Bray Wanderers

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 20 September

Drogheda United

v

Cork City

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 20 September

Limerick

v

Shamrock Rovers

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 20 September

St. Patrick’s Athletic

v

Dundalk

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 20 September

U.C.D.

v

Sligo Rovers

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 20 September

Shelbourne

v

Bohemians

Tolka Park

8.00 pm

SATURDAY, 21st SEPTEMBER – EA SPORTS CUP FINAL

   

SERIES NO. 29

         

Fri. 27 September

Bohemians

v

Derry City

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 27 September

Bray Wanderers

v

St. Patrick’s Athletic

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 27 September

Cork City

v

U.C.D.

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 27 September

Dundalk

v

Limerick

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 27 September

Shamrock Rovers

v

Drogheda United

Tallaght Stadium

8.00 pm

Sat. 28 September

Sligo Rovers

v

Shelbourne

The Showgrounds

7.45 pm


SERIES NO. 30 & FAI FORD CUP SEMI-FINALS

     

Fri. 4 October

Dundalk

v

Derry City

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 4 October

Limerick

v

Bohemians

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 4 October

U.C.D.

 

v

St. Patrick’s Athletic

The UCD Bowl

7.45 pm

Fri. 4 October

Shamrock Rovers

v

Bray Wanderers

Tallaght Stadium

8.00 pm

Fri. 4 October

Shelbourne

v

Drogheda United

Tolka Park

8.00 pm

Sat. 5 October

Sligo Rovers

v

Cork City

The Showgrounds

7.45 pm

SATURDAY/SUNDAY, 12th/ 13th OCTOBER – SERIES NO. 31

   

TBC

Bohemians

v

Dundalk

Dalymount Park

TBC

TBC

Bray Wanderers

v

Limerick

Carlisle Grounds

TBC

TBC

Cork City

v

Shelbourne

Turner’s Cross

TBC

TBC

Derry City

v

Shamrock Rovers

Brandywell Stadium

TBC

TBC

Drogheda United

v

U.C.D.

 

Hunky Dorys Park

TBC

TBC

St. Patrick’s Athletic

v

Sligo Rovers

Richmond Park

TBC

SERIES NO. 32

             

Fri. 18 October

Bohemians

v

Bray Wanderers

Dalymount Park

7.45 pm

Fri. 18 October

Dundalk

v

Cork City

Oriel Park

7.45 pm

Fri. 18 October

Limerick

v

Shelbourne

Thomond Park

7.45 pm

Fri. 18 October

St. Patrick’s Athletic

v

Derry City

Richmond Park

7.45 pm

Fri. 18 October

U.C.D.

 

v

Shamrock Rovers

The UCD Bowl

7.45 pm

Sat. 19 October

Sligo Rovers

v

Drogheda United

The Showgrounds

7.45 pm

SERIES NO. 33

             

Fri. 25 October

Bray Wanderers

v

Dundalk

Carlisle Grounds

7.45 pm

Fri. 25 October

Cork City

v

St. Patrick’s Athletic

Turner’s Cross

7.45 pm

Fri. 25 October

Derry City

v

Limerick

Brandywell Stadium

7.45 pm

Fri. 25 October

Drogheda United

v

Bohemians

Hunky Dorys Park

7.45 pm

Fri. 25 October

Shamrock Rovers

v

Sligo Rovers

Tallaght Stadium

7.45 pm

Fri. 25 October

Shelbourne

v

U.C.D.

 

Tolka Park

7.45 pm

FIRST DIVISION PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF

   

Fri. /Sat. 18/19 October

Third placed Club

v

Second placed Club

 

Fri. /Sat. 25/26 October

Second placed Club

v

Third placed Club

 
                       

(Winning Club to play the Eleventh placed Premier Division Club in the Promotion/Relegation Play-off Final over two legs)

PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF FINAL

Mon. /Tues. 28/29 October First Leg

Fri. 1 November Second Leg

or Wed. 6 November Second Leg (if one of the Clubs qualifies for the FAI Ford Cup Final)

SUNDAY, 3rd NOVEMBER – FAI FORD CUP FINAL – AVIVA STADIUM