/ GAA

Allianz League team news

Updated: Friday, 01 Feb 2013 20:44 | Comments

Mark Donnelly starts at corner-forward for Tyrone after a successful McKenna Cup campaign
Mark Donnelly starts at corner-forward for Tyrone after a successful McKenna Cup campaign

Video

Audio

There is action across all four divisions of the Allianz Football League. Team news here as it comes in. 

CLICK HERE FOR FULL FIXTURE LIST

DIVISION 1 (PREVIEW)

Dublin (v Cork): S Cluxton; J Cooper, R O’Carroll, K O’Brien; D Daly, G Brennan, J McCaffrey; M D Macauley, D O’Mahony; P Flynn, P Andrews, P Quinn; K McManamon, D Connolly, B Brogan.

Cork (v Dublin): K O’Halloran; E Cadogan, M Shields, J O’Sullivan; P Kissane, G Canty, D Cahalane; A O’Connor, A Walsh; F Goold, P O’Neill, C Sheehan; C O’Neill, D O’Connor, P Kerrigan.

Donegal (v Kildare): P Durcan; P McGrath, N McGee, E McGee; F McGlynn, D Walsh, A Thompson; R Kavanagh, M McElhinney; M McHugh, L McLoone, R Bradley; C McFadden, M Murphy, P McBrearty.

Tyrone (v Down)1. Niall Morgan (Éadan na dTorc) 2. Aidan McCrory (Aireagal Chiaráin) 3. Conor Gormley (An Charraig Mhór) 4. Cathal McCarron (An Droim Mór) 5. Ryan McKenna (Eaglais) 6. Joe McMahon (An Omaigh) 7. Ronan McNamee (Achadh Uí Aráin)8. Plunkett Kane (Oileán a’Ghuail) 9. Sean Cavanagh (An Mhaigh) 10. Kevin Gallagher (An Baile Nua) 11. Peter Harte (Aireagal Chiaráin) 12. Matthew Donnelly (Trí Leac) 13. Connor McAliskey (Cluain Eo) 14. Stephen O’Neill (Clann na nGael)15. Mark Donnelly (An Charraig Mhór)
Substitutes: 16. John Devine (Aireagal Chiarán) 17. Conor Clarke (An Omaigh) 18. Johnathan Lafferty (Urnaí) 19. Danny McBride (An Srath Ban) 20. Tiernan McCann (Coill an Chlochair) 21. Justin McMahon (An Omaigh) 22. Patrick McNiece (Oileán a’Ghuail) 23. Ronan O’Neill (An Omaigh) 24. Martin Penrose (An Charraig Mhór) 25. Barry Tierney (An Omaigh) 26. Sean Warnock (An Caisleán Glas)

Kerry (v Mayo): B Kealy; M Ó Sé, A O’Mahony, S Enright; J Lyne, J Sherwood, K Young; A Maher, J Buckley; M Geaney, Darran o’Sullivan, M O’Donoghue; BJ Keane, P Curtin, P Geaney.

DIVISION 2 (PREVIEW)

Wexford (v Longford): 1 Anthony Masterson (Castletown) 2. Brian Malone (Shelmaliers) 3. Graeme Molloy (St. James Ramsgrange) 4. Robert Tierney (Glynnbarntown) 5. Aindreas Doyle (Parnells Dublin) 6. David Murphy (St. Marys Rosslare) 7. Adrian Flynn (Gusserane) 8. Daithi Waters (St Martins) 9. Craig Doyle (Glynnbarntown) 10 Michael Furlong (Adamstown) 11 Ben Brosnan (Bannow Ballymitty) 12 Paddy Byrne (Kilmore) 13 Shane Roche (Geraldine O’Hanrahans) 14 Redmond Barry (St. Annes Rathangan) 15 PJ Banville (Horeswood)

Substitutes: 16.Tom Hughes (Kilanerin) 17. Joey Wadding (St. Fintains) 18. Conor Carty (Castletown) 19. Brendan Mulligan (Sarsfields) 20.Rory Quinlivan (Parnells Dublin) 21. Kevin O’Grady (St. James Ramsgrange) 22.James Holmes (Castletown) 23. Killian Kehoe (Gusserane) 24. Paidi Kelly (St. Martins) 25.Kevin Gore (Sarsfields) 26. Barry Hearn (Horeswood).

Derry (v Galway): Eoin McNicholl (Glenullin); Ryan Ferris (Magherafelt), Dermot McBride (Ballinascreen), Carlus McWilliams (Ballinascreen); Chrissy McKaigue (Slaughtneil), Mark Lynch (Banagher) (capt), Sean Leo McGoldrick (Eoghan Rua); Patsy Bradley (Slaughtneil), PJ McCloskey (Banagher); Enda Lynn (Greenlough), Ryan Bell (Ballinderry), Daniel Heavron (Magherafelt); Coilin Devlin (Ballinderry), Eoin Bradley (Glenullin), James Kielt (Kilrea)
Substitutes: Thomas Mallon (Loup), Gerard O'Kane (Glenullin), Charlie Kielt (Kilrea), Brian McCallion (Greenlough), Conor McAtamney (Swatragh), John McCamley (Glen), Raymond Wilkinson (Ballinderry), Barry McGoldrick (Eoghan Rua), Lee Kennedy (Kilrea), Emmett McGuckin (Magherafelt), Benny Heron (Ballinasreen)

Armagh (v  Laois): P McAvoy; M Shields, J Donnelly, G McCooey; K Dyas, C McKeever, F Moriarty; K Toner, J Lavery; C Rafferty, A Forker, E Rafferty; G McParland, S Forker, B Mallon.

Louth (v Westmeath): N Gallagher; P Rath, D Finnegan, G O'Hare; G Hoey, D Crilly, A Reid; P Keenan, B Donnelly; A McDonnell, J McEneaney, C Rafferty; C Judge, S Lennon, K Rogers.

Laois (v Armagh): E Culliton; C Healy, K Meaney, P O'Leary; D Strong, J O'Loughlin, C Boyle; B Quigley, C Begley; R Munnelly, G Walsh, B Sheehan; D Kingston, P Clancy, C Kelly

DIVISION 3 (PREVIEW)

Antrim (v Cavan) 1. Chris Kerr, 2. Kevin O'Boyle (captain), 3. Paul Doherty, 4. Niall Delargy, 5. Tony Scullion, 6. Justin Crozier, 7. John Carron, 8. Michael McCann, 9. Sean McVeigh, 10. Conor Murray, 11. Kevin Niblock, 12. Brendan Herron, 13. Michael Pollock, 14. Michael Herron, 15. Ryan Murray.
League debuts for Niall Delargy, John Carron, Michael Herron, Ryan Murray. 

Cavan (v Antrim): J Reilly; O Minagh, R Dunne, D Barkey; P O'Reilly, A Clarke, J McCutcheon; G McKiernan, D Givney; C Mackey, M Reilly, D O'Reilly; M McKeever, M Dunne, M McDermott.

Monaghan (v Meath): M Keogh; C Walshe, F Kelly, K Duffy; M McElroy, D Hughes, D Mone; O Lennon, D Clerkin; O Duffy, P Finlay, S McQuillan; K Hughes, C McManus, D Malone.

Fermanagh Team (v Wicklow) 1. Chris Snow, 2. Ryan McCluskey (capt), 3. Shane Lyons, 4. John Woods, 5. Marty O’Brien, 6. Brian Cox, 7. Declan McCusker, 8. James Sherry, 9. Ryan Jones, 10. Tommy McElroy, 11. Shane McCabe, 12. Eoin Donnelly, 13. Paul Ward, 14 Daryl Keenan, 15. Kane Connor.

DIVISION 4 (PREVIEW)

Waterford (v Clare): S Enright; C Phelan, S Prendergast, J Hurney; P Whyte, S Briggs, T Grey; S Aherne, T Prendergast; C McGrath, P Hurney, M O’Gorman; D Guiry, R Aherne, L Ó Lionáin.

Tipperary (v Carlow): 1. Paul Fitzgerald (Fethard), 2. Andrew Morrissey (Galtee Rovers) , 3. Paddy Codd (Killenaule) (c), 4. John Coghlan (Moyne Templetuohy), 5. Brian Fox (Eire Og Annacarty) , 6. Robbie Kiely (Arravale Rovers) , 7. Ciaran McDonald (Aherlow) 8. George Hannigan (Shannon Rovers) , 9. Philip Quirke (Moyle Rovers), 10. Donagh Leahy (Arravale Rovers), 11. Alan Maloney (Rockwell Rovers) , 12. Hugh Coghlan (Portlaoise, Laois), 13. Michael Quinlivan (Clonmel Commercials), 14. Peter Acheson (Moyle Rovers), 15. Barry Grogan (Aherlow).

Offaly (v London): 1 Alan Mulhall (Walsh Island) 2 Brian Darby (Rhode) 3 Eoin Rigney (Rhode) 4 Sean Pender (Edenderry) 5 David Hanlon (Edenderry) 6 Derek Kelly (Edenderry) 7 Graham Guilfoyle (Clara) 8 Alan McNamee (Rhode) 9 Richie Dalton (Edenderry) 10 Ross Brady (Clara) 11 Brian Connor (Walsh Island) 12 Eoin Carroll (Cappincur) 13 Matthew Mitchell (Clara) 14 Niall McNamee (Captain) (Rhode) 15 Anton Sullivan (Rhode).
Substitutes: 16 Gavin Sheil (Killeigh) 17 Shane Sullivan (Rhode) 18 Keith McGuinness (Edenderry) 19 Paul McConway (Tullamore) 20 Paul McPadden (Rhode) 21 Mark Young (Edenderry) 22 Willie Mulhall (Walsh Island) 23 Peter Cunningham (Bracknagh) 24 Bernard Allen (Tubber) 25 John Moloney (Tullamore) 26 Joe Maher (Ferbane) 27 Ruairi Allen (Gracefield) 28 David Brady (Ballyfore) 29 Michael Verney (Birr) 30 James McPadden (Rhode)

User contributions and/or comments do not, unless specifically stated, represent the views of RTÉ.ie or RTÉ.
Click here for Terms of use
Powered by NewsWhip